Jan Bodakowski Jan Bodakowski
225
BLOG

Templum Novum wiosna 2012

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Polityka Obserwuj notkę 0

Jan Bodakowski

Templum Novum wiosna 2012

 

Templum Novum, co można stwierdzić po lekturze najnowszego numeru (11/12), jest pismem naukowym. Teksty poświęcone są głównie filozofii politycznej, politologii i w o wiele mniejszym stopniu historii. Nakład 500 egzemplarzy kierowany jest do elity młodej polskiej inteligencji.

 

Numer otwiera artykuł Ryszarda Mozgola (publicysty znanego z prac o historii i doktrynie katolickiej) o poglądach (antyglobalistycznych, antyamerykańskich, antykapitalistycznych, anty konsumpcjonistycznych) Alain de Benoist francuskiego przedstawiciela nowej prawicy. W kolejnych artykułach Sawa Dragan odwołując się do publicystyki Rafała Ziemkiewicz porusza zagadnienia interesu narodowego, a profesor doktor habilitowany Bogumił Grott przybliża czytelnikom historie oraz poglądy Stachniuka założyciela Zadrugi i propagatora kolektywizmu w duchu komunistycznym (który swą krytykę roli katolicyzmu w Polsce ubrał w kostium neopogaństwa), oraz jego kontynuatorów z III RP. Kolejny publicysta pisma Artur Zawisza w swym tekście rozważa wielowymiarowość nacjonalizmu w współczesnej polityce III RP, a Dariusz Magier opisuje rolę historii w kształtowaniu narodu.

 

Niezwykle interesującym testem jest długi esej przedstawiciela ekstremistycznej FalangiRonalda Laseckiego „Imperium Europejskie jako neofaszystowski mit palingenetyczny”. Lasecki ukazując swoją bardzo precyzyjną wiedzę opisuje postulaty integracji europejskiej i budowy Unii Europejskiej w doktrynach faszystów, neofaszystów, nazistów, neonazistów, rasistów i wszelakich innych radykałów z centrum. Czytelnik dzięki Laseckiemu ma okazje poznać założenia ustrojowe faszyzmu, faszystowskie postulaty integracji europejskiej, idee wyznawane przez Niemieckich nazistów i ich sojuszników z zjednoczonej armii europejskiej jaką była Waffen SS, poglądy powojennych neofaszystów, neonazistów, rasistów i neopogańskich okultystów, postulujących budowę Unii Europejskiej.

 

W kolejnych tekstach Jerzy Wawrowski opisuje przyczyny zapaści cywilizacyjnej Polski, Lasecki kolejne nurty ekstremizmu politycznego, Tomasz Wiśniewski post konserwatywne idee zawarte w literaturze SF, Marek Rostkowski nieudany pucz i samobójstwo wodza japońskich militarystów, Piotr Moskała filozofie polityczną Ernsta Jüngera. W najnowszym numerze Templum Novum znajduje się też wywiad z muzykiem grupy Irydion, tekst Lecha Jęczmyka o nowoczesnych broniach, artykuł Arkadiusza Karbowiaka o wojnie domowej w Salwadorze w latach 1980-1992 i zbrodniach prawicowych szwadronów śmierci w Ameryce Południowej, tekst wydawcy Mariusza Bechty o walce WiN komunistami w Parczewie w 1946.

 

Jan Bodakowski

 

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka