Jan Bodakowski Jan Bodakowski
186
BLOG

Dziewczyny z Solidarności – Joanna Gwiazda

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Jan Bodakowski

Dziewczyny z Solidarności – Joanna Gwiazda

 

Niestety w wyniku szkodliwej działalności feministek dostrzeganie roli kobiet w historii wzbudza podejrzenia o feministyczną propagandę. Podobnie i inne ważne tematy (ochrona środowiska, sytuacja pracowników, prawa człowieka) są kompromitowane przez lewice ze szkodą dla społeczeństwa (rożni egocentrycy za to potrafią postulaty wolnego rynku przemienić w groteskę). Pozostając podejrzliwym wobec lewicy, nie należy pozwolić czerwonym oszołomom na narzucanie swojej narracji i monopolizowanie pewnych tematów.

 

Dla tego warto docenić, wydaną przez wydawnictwo Znak, 304 stronicową, prace „Dziewczyny z Solidarności”, w której Anna Herbich (dziennikarką „Do Rzeczy” i autorką „Dziewczyn z Syberii” i „Dziewczyn z Powstania”) przywraca pamięć o kobietach walczących z komunistycznym reżimem w latach Solidarności, czasach kiedy to wiele osób zapisywało piękne karty życia (które dziś działając na scenie politycznej III RP usilnie starają się przekreślać).

 

Z kart „Dziewczyn z Solidarności” czytelnicy poznają 11 historii kobiet z Solidarności. Jedną z nich jest Joanna Gwiazda (żona Andrzeja Gwiazdy). Joanna w dzieciństwie poznała szkodliwosć komunizmu. Cudem uniknęła z rodzicami sowieckiej deportacji z Wołynia na Syberię w 1940 roku (Andrzej Gwiazda z rodzicami był deportowany do Kazachstanu) – matka Joanny spiła dzicz sowiecką. Rodzinę Joanny przed deportacją uratowało też wkroczenie armii niemieckie (ojciec Joanny znalazł się na niemieckich listach proskrypcyjnych). Rodzina Joanny z Kresów przedostała się do Nowego Sącza. Joanna wychowywała się w antykomunistycznej atmosferze.

 

Joanna studiowała w Gdańsku na Wydziale Budowy Okrętów. Na studiach poznała męża Andrzeja. Przez lata młode małżeństwo inżynierów żyło w biedzie generowanej komunistyczną dyktatura. W pracy w stoczni poznali wielu wspaniałych robotników. W 1968 Joanna (od 1962 członkini PZPR) demonstracyjnie wystąpiła z PZPR w związku z prześladowaniem przez komunistyczne włądze buntujących się młodych patriotów (rok 1968 były to protesty młodych polskich robotników i studentów, a nie jak dziś głoszą kłamliwe mity protesty Żydów).

 

Po masakrze robotników w grudniu 1970 małżeństwo Gwiazdów zaangażowało się w działalność opozycyjną. Równocześnie pasją małżeństwa było wspinanie się po górach. W1976 roku Gwiazdowie zaangażowali się w KOR. Od tego czasu non stop byli inwigilowani przez SB. Gwiazdowie wzięli udział w strajku gdańskim i działali w NSZZ Solidarności. Małżeństwo zostało internowane 13 grudnia 1981 roku w dniu wprowadzenia stanu wojennego. Joanna po pobycie w wiezieniach (gdzie w wyniku powszechnego brudu panowały epidemie) i ośrodkach internowania została zwolniona w lipcu 1982. Andrzej Gwiazda został zwolniony dopiero w lipcu 1984 (miał zniszczony organizm przymusowo podawanymi środkami na uspokojenie). Po ponownym zatrzymaniu i pobiciu przez milicje w grudniu 1984 Andrzej Gwiazda został zwolniony w maju 1985.

 

W 1989 roku Gwiazdowie byli przeciwni Okrągłemu Stołowi, transformacji PRL w III RP, zachowaniu przywilejów w nowej Polsce przez komunistów. Historia przyznała im racje.

 

Jan Bodakowski

Dziewczyny z Solidarności – Joanna Gwiazda

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura