Jan Bodakowski Jan Bodakowski
138
BLOG

Wyzwania przed jakimi stoi Polska

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Polityka Obserwuj notkę 0

Jan Bodakowski

Wyzwania przed jakimi stoi Polska

 

Kwartalnik „Rzeczy wspólne”, którego nowy numer jest już dostępny w księgarniach, to pismo, które na swoich łamach prezentuje teksty ekspertów na temat wyzwań przed jakimi stoi Polska i możliwości rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i politycznych naszego kraju.

 

W najnowszym numerze Anna Młynarska-Sobaczewska przybliżyła czytelnikom problemy wynikające z niedoskonałości konstytucji III RP, w tym takie jak: rola senatu, konflikt kompetencji między prezydentem a premierem, ustalenie tego czy ważniejsze są przepisy Unii Europejskie czy krajowe, samorządność gmin, ochrona obywatela przed samowolą państwa, obligatoryjność referendów zgłoszonych przez obywateli, zniesienie progów wyborczych, ułatwienie kontroli parlamentu nad premierem, realna odpowiedzialność karna rządzących.

 

W drugim artykule na łamach najnowszego numeru „Rzeczy wspólnych” Wojciech Tomaszewski opisał stan realnej recesji gospodarczej w Polsce, anachroniczny i będący obciążeniem dla Polski model gospodarczy III RP, wskaźnik PKB nie oddający realnej sytuacji gospodarczej. Zły stan gospodarki Polski pokazuje to, że co roczne transfery z Polski za granice są o 14 mld zł większe od transferów z zagranicy do Polski, spadek bezrobocia nie będący wynikiem powstawania miejsc pracy ale wynikający z masowej emigracji z Polski i starzenia się populacji, która przechodzi na emerytury. Przez lata wyskoki bezrobocie odpowiadało za niskie pensje i złe warunki pracy, prawa pracownicze były regularnie ograniczane, a na wzroście produktywności nie korzystali pracownicy. Niskie pensje powodowały zaś słabość rynku wewnętrznego w Polsce.

 

Zdaniem Wojciech Tomaszewski Polska by odbudować swoją gospodarkę musi przeprowadzić re industrializacje, doprowadzić do wzrostu innowacyjności gospodarki, stworzyć sektor nowoczesnych technologii, rozwijać eksport. Dotychczasowy model eksportu towarów z Polski jest wadliwy, za mało eksportujemy poza Unie Europejską i jesteśmy niebezpiecznie dla nas uzależnieni od wahań na nie mającym perspektyw rozwojowych rynku europejskim, nie mamy własnych marek eksportowych (eksportujemy pod markami zagranicznych koncernów lub odbiorców z zachodu), jesteśmy nie obecni na rynku azjatyckim, nasza produkcja jest najczęściej nieskomplikowana i niezbyt wysokiej jakości (przez co nie daje wysokich zysków polskim eksporterom). Problemem jest też to, że na eksporcie z Polski zyskują głównie zagraniczni przedsiębiorcy operujący w Polsce (zatrudniający 33% polskich pracowników, odpowiadający za 50% polskiej produkcji i 66% eksportu). Na zły model polskiego eksportu wskazuje to, że rośnie on o wiele wolniej niż eksport na całym świecie.

 

W wywiadzie z Andrzej Zybertowicz (przeprowadzonym przez Wiktora Świetlika) znany specjalista od służb specjalnych stwierdził, że: w III RP brakowało wizji rozwoju Polski, pro państwowych kadr (zdaniem Zybertowicza kadry należy częściowo wymienić na patriotyczne, częściowo je zachowując by po odebraniu im władzy ich wiedza zapewniły ciągłość pracy instytucji). Zadaniem Zybertowicza w dotychczasowej administracji pokutowało asekuranctwo i brak współpracy między urzędami. Do kolejnych patologii w III RP Zybertowicz zaliczył pauperyzacje, która wygnała miliony biednych młodych Polaków z kraju, przemysł marnowania funduszy europejskich w III RP,

 

W czwartym artykule Jakub Bińkowski i Cezary Kaźmierczak opisali bariery dla re industrializacji i dla rozwoju gospodarcze Polski, w tym „skomplikowany i nieprzyjazny system prawny, w tym przede wszystkim podatkowy” (będący „jedną z kluczowych przeszkód dla rozwoju gospodarczego”), „wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, przewlekłe postępowania w sądach gospodarczych i niestabilne otoczenie legislacyjne oraz fiskalne”, „wysokie opodatkowanie pracy, w tym przede wszystkim bardzo duży udział obowiązkowych ubezpieczeń społecznych”, nadmierną ilość skomplikowanych przepisów podatkowych (powodujących utratę czasu i pieniędzy przez przedsiębiorców).

 

W kolejnych artykułach na łamach „Rzeczy wspólnych” Marcin Izdebski opisał źródła dochodów państwa, Radosław Żydok kluczowe wyzwania polskiej elektroenergetyki (zagrożenia niedoborem prądu, zużycie systemu energoelektrycznego), Łukasz Warzecha obecną sytuacje polityczną, Marek Wróbel, Mariusz Staniszewski i Bartosz Marczuk wyzwania stojące przed rządem Prawa i Sprawiedliwości, Tomasz Wróblewski zagrożenia związane z lewicową ideologią postępu, Magdalena Osińska potrzebę aktywności środowisk patriotycznych w kulturze, Marcin Kacperek zagadnienia związane z różnymi uniwersalizmami, Ryszard Legutko konkurencyjne tożsamości w Polska i Unii Europejskiej, Jakub Wojas idę międzymorza, Wojciech Tomaszewski imperialistyczną pogardę Rosji dla Polski. Michał Macierzyński i Radosław Żydok nie efektywność dotychczasowych wydatków na cyfryzacje administracji. Najnowszy numer „Rzeczy wspólnych” kończy recenzja książki o Portugalii za czasów António Salazara autorstwa Remigiusza Włast-Matuszaka.

 

Jan Bodakowski

Wyzwania przed jakimi stoi Polska

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka