Jan Bodakowski Jan Bodakowski
428
BLOG

Antoni Słonimski o drażliwości Żydów na łamach „Wiadomości Literackich”

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Jan Bodakowski

Antoni Słonimski o drażliwości Żydów na łamach „Wiadomości Literackich”

 

W 1924 roku na łamach Wiadomości Literacki, pisma będącego prekursorem nowej lewicy na ziemiach polskich, ukazał się artykuł Antoniego Słonimskiego „O drażliwości Żydów”. Słonimski był jednym z najsławniejszych liberalnych i lewicowych pisarzy II RP i PRL, od lat 60 wspierał opozycje w PRL. Zmarł w wyniku odniesionych urazów po wypadku samochodowym w 1976 roku.

 

Zdaniem Słonimskiego „Jedną z kardynalnych i najbardziej charakterystycznych cech żydostwa jest bagatelizowanie najświetniejszych zdobyczy ducha ludzkiego”. Słonimski uważał, że Żydzi lekceważą normy i wartości znane z kultury zachodniej, ceniąc ponad wszystko pieniędzy – które czerpią między innymi z zmonopolizowania handlu żywym towarem. Według pisarza Żydzi nie wnieśli nic do kultury, i są z siebie bezpodstawnie zadowoleni.

 

Według Słonimskiego takie podejście Żydów do życia wynikało z judaizmu. Judaizm, zdaniem pisarza, był podstawą przekonania Żydów o ich rasowej wyższości nad innymi narodami. Rasistowskie uprzedzenia Żydów sprawiać mają, że z agresją reagują oni na wszelką krytykę pod ich adresem, posuwając się nawet do narzucania filosemickiej cenzury – w tym i Lechoniowi i Tuwimowi.

 

Słonimski w swym tekście opublikowanym na łamach „Wiadomości Literackich” stwierdził, że tylko władza brytyjska w Palestynie chroni chrześcijan i muzułmanów przed terrorem żydowskim. Pisarz potępił też rasizm żydowski i ekscesy żydowskich kiboli na meczach piłki nożnej.

 

Według autora „O drażliwości Żydów” naród żydowski „narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić”.

 

Nadzieje na uzdrowienie ducha żydowskiego Słonimski dostrzegł w syjonizmie, w pragnieniu budowy własnego państwa opartego na szlachetnej pracy fizycznej, a nie na demoralizującej lichwie i handlu.

 

Jan Bodakowski

źródło tekstu artykułu

http://www.sapijaszko.net/index.php/Antoni_S%C5%82onimski_-_O_dra%C5%BCliwo%C5%9Bci_%C5%BByd%C3%B3w

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura